World of Volvo fyller en stor flyghangar!

Vallåkraträffen får i år besök av World of Volvo som tar med sig ett unikt urval fordon ur Volvos historia – från eleganta klassiker och sällsynta prototyper till framtidens modeller. I hangaren kan besökarna bland annat uppleva Volvo P1800E – den ikoniska sportbilen som ofta beskrivs som en av de vackraste
Volvo-modellerna genom tiderna, Volvo 480 Cabriolet Prototype – en mycket ovanlig cabrioletprototyp som aldrig nådde serieproduktion, Volvo S80 T6 HPC – en kraftfull lyxsedan byggd av Heico med 350
hästkrafter framtagen för SEMA-show i Las Vegas, samt Volvo 340 Mega Car Sculpture – det färgstarka konstverket med den gigantiska rosetten.

Som en särskild höjdpunkt visas även nya Volvo EX60 – en av Volvos mest efterlängtade nyheter och ett spännande möte med framtidens mobilitet. Utöver fordonen bjuds även på aktiviteter där besökarna får chansen att testa sina sinnen och tävla om fina priser i en klurig utmaning. Mattias Gustafssons tillsammans med Jörgen Olausson som representerar World of Volvo på plats kommer även att välja ut vinnaren i den nya klassen “World of Volvo Award”, som delas ut till finaste Volvo originalrenovering.

Välkommen att upptäcka berättelserna, designen och innovationerna bakom några av Volvos mest minnesvärda modeller hos World of Volvo på årets Vallåkraträff!